Budynek Szpitala – 3 piętro
Kierownik lekarz kardiolog Edyta Pięta
Pielęgniarka oddziałowa Katarzyna Raczyńska
Lekarze:
- lek. med. Marek Czajkowski
- dr n. med. Rajmund Wilczek
- lek. med. Wiktor Panfiłowicz
- lek. med. Sebastian Tybura
- lek. med. Dariusz Zacharek
- dr n. med. Anna Pazdyga
- lek. med. Piotr Kuźmiński
Zakres usług:
- diagnostyka i nieinwazyjne leczenie choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego
- diagnostyka i nieinwazyjne leczenie niewydolności serca
- diagnostyka i nieinwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca
- planowe kardiowersje elektryczne migotania przedsionków
- przygotowanie do leczenia inwazyjnego choroby wieńcowej: kardiologicznego i kardiochirurgicznego
- przygotowanie do leczenia kardiochirurgicznego chorych z wadami serca
- leczenie i opieka nad chorymi po zabiegach inwazyjnych kardiologicznych (PCI, PTCA) oraz kardiochirurgicznych
- procedury wszczepiania kardiostymulatorów, kardiowerterów/defibrylatorów
- kontrola parametrów pracy kardiostymulatora, kardiowerterów/defibrylatorów serca
Charakterystyka oddziału:
Sale chorych z węzłami sanitarnymi 2, 3 i 4 łóżkowe
razem 20 łóżek w tym 5 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego.
ZAPISY NA PLANOWE HOSPITALIZACJE
Wtorek – Czwartek w godz 12:00-14:00 w gabinecie Kierownika
Przyjęcia do oddziału realizowane są na podstawie aktualnego skierowania zgodnie z wymaganiami Pomorskiego Oddziału NFZ lub odpłatnie dla pacjentów nieubezpieczonych, pełną dokumentacją medyczną oraz zachowaniem zasad epidemiologicznych (obowiązkowa maska ochronna na nos i usta).
Kontakt
- Kierownik 58 309-83-55
- Dyżurka lekarska 58 309-83-36, fax. 58 309-83-39
- e-mail : kardiologia@zozmswia.gda.pl
- Dyżurka pielęgniarska 58 309-83-37
Co to jest kardiowersja / defibrylacja ?
Kardiowersja elektryczna to prosty i bezpieczny zabieg przywracający prawidłowy rytm serca u chorych z migotaniem i trzepotaniem przedsionków, z częstoskurczami komorowymi i nadkomorowymi. Polega na „przepuszczeniu” impulsu elektrycznego o małej energii przez serce pomiędzy elektrodami przyłożonymi do klatki piersiowe. Zabieg wykonywany jest planowo, a także w stanach zagrożenia życia, gdy powyżej wymienione zaburzenia rytmu serca prowadzą do pogorszenia się stanu chorego.
Kardiowersja elektryczna – przygotowanie do planowego zabiegu.
Chorzy z migotaniem i trzepotaniem przedsionków, które trwa dłużej niż 48 godzin są przygotowywani przez okres 3-4 tygodni lekami przeciwkrzepliwymi, ponieważ istnieje możliwość powstawania skrzeplin (skrzepy krwi) w sercu, które w trakcie (lub po) kardiowersji elektrycznej mogą spowodować komplikacje. INR powinien się w tym czasie utrzymywać na poziomie 2,0-3,0.
Przebieg planowego zabiegu.
Chory powinien być na czczo ( w tym przypadku co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku). Zabieg wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym (5-10 minut). Po uzyskaniu pełnego znieczulenia przykłada się elektrody kardiowertera do powierzchni klatki piersiowej i wyzwala się impuls elektryczny. Z reguły powtarza się „strzał” co najwyżej 3 razy. Jeśli pomimo 3 prób nie uzyskano pożądanego efektu, zabieg można powtórzyć na drugi dzień. Po wyzwoleniu ostatniego impulsu chorego się wybudza. Po kilkugodzinnej obserwacji, pacjenta można zwolnić do domu, o ile nie są wymagane dalsze badania.
Kardiowersja elektryczna – powikłania zabiegu.
Kardiowersja elektryczna to zabieg bezpieczny, obarczony znikomym ryzykiem. Najczęstszym powikłaniem jest niegroźne oparzenie skóry w miejscu przyłożenia elektrod. Wyjątkowo rzadko może wystąpić udar mózgu u chorych źle przygotowanych do zabiegu (bez leków przeciwkrzepliwych w przypadku długotrwałego migotania lub trzepotania przedsionków).
Wymagane skierowanie do oddziału (na druku skierowania do szpitala ustalonym przez NFZ) wystawione przez lekarza POZ lub Poradni Specjalistycznej. Czas hospitalizacji 3 doby. Rejestracja osobista lub przez osobę upoważnioną z przedstawieniem dokumentacji medycznej (wymagane 4 wyniki badania INR będące w zakresie terapeutycznym 2-3, wykonane w ciągu ostatniego miesiąca 1 raz tygodniowo).